Popis země

Republika Černá Hora se nachází v jihovýchodní Evropě. Černá Hora (Crna Gora) vyhlásila svoji nezávislost dne 3. června 2006, ukončením jejího spojení se Srbskem. Černá Hora sousedí s Jaderským mořem, Chorvatskem, Bosnou a Hercegovinou, Srbskem * a Albánií.

* Vláda Černé Hory neuznává odtržení Kosova od Srbska.

Země leží jihozápadně od Srbska s pobřežím u Jaderského moře.

Většina země je hornatá. Nejvyšším vrcholem je hora Bobotov Kuk (2522 m), která se nachází v pohoří Durmitor na severu země. Oblíbeným lyžařským střediskem v zimě  je turistické letovisko Zabljak, přičemž v létě je oblíbeným místem pro koupání Černé jezero. Současně se zde nachází také několik národních parků s jezery.

Podgorica (dříve Titograd), hlavní město Černé Hory, pochází z Illyrského období. Pevnost a skupina orientálních staveb a ulic byla postavena již v 15. století. Muzea národního dědictví v Podgorici odkazují pomocí historických relikvií na bohatou historii města a Černé Hory. Během druhé světové války bylo město téměř úplně zničeno a následně přestavěno.

Bývalé hlavní město Černé Hory, město Cetinje, leží na svazích hory Lovcen. Postaveno bylo na konci 15. století a je velmi dobře zachovalé. Mezi jeho nejzajímavější stavby patří valašský kostel, mnohokrát zrekonstruovaný klášter svatého Petra z Cetinje, a Mauzoleum Njegoš (1974).

Typické přímořské městečko Herceg Novi bylo založeno v roce 1382 a nachází se v zálivu Boka Kotorska. Město je známé pro své botanické výstavy a rozmanité rostlinné druhy. Během letní sezóny, hostí Herceg Novi řadu kulturních přehlídek a událostí. Mezi jeho nejzajímavější stavby patří španělská věž (1538), Citadela z 18. století, pevnost Forte Mare u moře, a pravoslavný kostel sv. archanděla Mihaila.

Současně se v zálivu Boka Kotorska nachází rušný přístav Kotor, s malebnou starou městskou částí benátské původu. Mezi jeho nejzajímavější stavby patří Katedrála sv. Trifun (12. století), kostel svatého Lukáše postaven v roce 1195 v románském stylu a námořní muzeum.

Oblíbeným turistickým letoviskem je město Budva s krásnými plážemi a mnoha hotely. V historické části města - pevnosti Tvrdjava - se nachází kostel Sv. Ivana, postavený v 7. století.

Na jih od města Budva leží poloostrovní město St. Stefan. Toto exkluzivní turistické letovisko, s mnoha hotely, se vyvinulo z malého opevněného městečka z 15. století.

Dále na jih se nachází pobřežní město Bar. Nejstarší část trojúhelníkového města je obehnána hradbami a je chráněnou oblastí.

Ulcinj je pobřežní město na samém jihu Černé Hory, které bylo prokazatelně založeno v období starého Říma. V citadele se nachází muzeum, vévodův palác a Balsica Kula (Balsická věž). V orientální části města se nalézá Pasina dzamija (mešita Pasha) ze 17. století. Město Ulcinj je proslulé svými písečnými plážemi.

Skadarské jezero, které leží na samém jihu Černé Hory je největším jezerem na Balkánském poloostrově, o rozloze 391 km ² (148 čtverečních kilometrů patří do Albánii). Dalšími zajímavými památkami jsou klášter Kom, který se nachází na malém ostrůvku a pevnost Žabljak na severním pobřeží. Ostrov Ada Bojana je mezinárodním rekreačním střediskem, určeným pro naturisty.

Adresa pro další informace:

National Tourism Organisation of Montenegro

(Národní organizace pro cestovní ruch Černé Hory)
Bulevar Sv. Petra Cetinjskog 130
81000 Podgorica
Tel.:  +382 77 100 001
1300 (Černohorská zákaznická linka - MCC - 24 hodinová služba)
Fax:  +382  77 100 009
e-mail:  info@montenegro.travel  
Internet: http://www.montenegro.travel

Jazyky

Hlavním úředně užívaným jazykem je srbština, psaná v azbuce i latince, přičemž jazyky etnických skupin jsou také považovány za rovnocenné a jsou používané v oblasti vzdělávání, práva a správy. Nejvíce užívanými zahraničními jazyky jsou angličtina, francouzština a němčina.

Náboženství

Většina populace Černé Hory je pravoslavná, s muslimskou a katolickou menšinou.

Místní čas

Standardní čas: GMT + 1

Letní čas: GMT + 2 od konce května až do konce října

Podnebí a teploty

Podnebí je celoročně mírné s teplými léty a dlouhými krátkými zimami. Letní plavecká sezóna trvá od května do října, přičemž sezóna v horských oblastech trvá od května do září pro turistiku a od poloviny prosince do května pro zimní sporty.

Sportovní a ostatní aktivity

Hlavní atrakcí v Černé Hoře jsou vodní sporty vzhledem k tomu, že se zde nachází četné písečné pláže i malebné zátoky.

Pro milovníky zimních sportů, je k dispozici 5 lyžařských středisek, největšími jsou Savin Kuk na hoře Durmitor a Kolasin na hoře Bjelasica (1800 - 2000 m).

Černá Hora poskytuje díky četným horským zalesněným oblastem excelentní podmínky pro lov. Konkrétně se jedná o oblasti: Skadarsko Jezero, Mount Durmitor, Bjelopavlicka vally, Crmnica a Ulcinj (v Sas), spolu s velkým množstvím lovné zvěře (jelen, kamzík, prase divoké, bažant, tetřev, kachna, atd.). Pořádané hony jsou dobře organizované - k dispozici jsou zkušení průvodci a lovecký dozor, současně s možností ubytování se v malých loveckých chatách nebo hotelích.

Lov je nyní zakázán v rámci Národního parku u jezera Skadar.

Návštěvníkům je doporučeno obrátit se na místní turistické kanceláře, za účelem získání informací o povoleních a informací ohledně předpisů o lovu, které jsou vydávány v pravidelných intervalech.

Rybaření v Černé Hoře je možné jak na řekách a jezerech, tak i na moři, přičemž zejména v Jaderském moři jsou k vidění četné druhy ryb. Povolení k rybolovu je nutné a lze jej získat od rybářských klubů nebo společností. Potápění je povoleno pouze se oddělení místní policie. Povolení je rovněž vyžadováno pro podvodní filmování a zkoumání moře nebo mořského dna. Podvodní rybolov se vzduchovými lahvemi je však zakázáno.

Státní svátky

Státní svátky

2015


1. Ledna

Nový rok

7. - 8. Ledna

Pravoslavné Vánoce

10. - 13. Dubna

Pravoslavné Velikonoce

1. Května

Svátek práce

9. Května

Den vítězství

21. Května

Den nezávislosti

13. Července

Den republiky

Školní prázdniny

2014/2015


Začátek školního roku

 1. Září 2013

Přestávka mezi semestry

 5. - 25. Ledna

Konec školního roku

 12. Července

Kalendář hlavních událostí

Seznam významných událostí v Černé Hoře je k dispozici na následující internetové adrese:

http://www.montenegro.travel/en/events

Praktické informace

Otevírací doby

Banky

Pondělí až pátek: 08.00 - 19.00 hodin

Sobota: 08.00 - 13.00 hodin

V Černé Hoře jsou k dispozici oficiální směnárny na celních úřadech na hranicích, na nádražích, v cestovních kancelářích a v hotelech.

Obchody

Pondělí až pátek: 08.00 - 20.00 hodin *

Sobota: 08.00 - 15.00 hodin

Neděle (pouze vybrané obchody s potravinami): 06.00 - 10.00 hodin

* Vybrané obchody v poledne zavírají, znovu otevírají v 16.00 hodin.

Úřady

Pondělí až pátek: 07.00 - 15.00 hodin

                    nebo 07.30 - 15.30 hodin

                    nebo 08.00 - 16.00 hodin

Pošty

 

Pondělí až pátek: 08.00 - 19.00 hodin

Sobota: 08.00 - 14.00 hodin

Telefonní sítě

Mezinárodní předvolba pro volání do zahraničí: 00

Kód země: 382 (změněno z 381)

Čísla tísňových linek:

Police 122

Hasiči 123

Ambulance 124

Jednotné číslo tísňového volání: 112

Poštovní služby

Poštovní sazby 2013:

pohlednice, dopis do 20-ti g

- tuzemská sazba v rámci Černé Hory: 30 centů

- do Evropy: 80 centů

- zbytek světa: 95 centů

Známky jsou k dispozici na poštách a v trafikách.

Váhy a míry

V Černé Hoře se používá metrický systém.

Elektřina

Napětí je 220 voltů A.C, 50 Hz.

Typ zástrčky: kulatý konektor se 2 kolíky

Různé

Prodej alkoholu

Není stanovena žádná minimální věková hranice pro konzumaci alkoholu, nicméně minimální zákonný věk pro jeho nákup je 18 let.

Kouření

Kouření je zakázáno na veřejných místech (úřady, restaurace, bary) a v autobusech.

 

Spropitné

Poplatky za služby nejsou zpravidla zahrnuty v restauračních nebo hotelových účtech, takže je běžné ponechat obsluze spropitné ve výši 10%. Řidiči vozidel taxi sice spropitné neočekávají, nicméně malé spropitné vzhledem ke spokojenosti za služby je vždy vítáno.

Ztp/p

Parkování

Parkovací předpisy

Informace jsou k dispozici v kapitole "Dopravní předpisy".

Cestovní ruch

Existuje mnoho různých definic udržitelného cestovního ruchu.

Pro udržitelný cestovní ruch je třeba vzít v úvahu 4 klíčové prvky: klima, životní prostředí, hospodářství a kulturní dědictví. Zároveň musí cestovní ruch přispívat k místnímu hospodářství prostřednictvím vytváření pracovních míst a rozvojem regionálních služeb. Udržitelný cestovní ruch také podporuje ochranu v regionálních přírodních ekosystémech a respektuje místní kulturu. 

Pro více informací o udržitelném cestovním ruchu v Černé Hoře jsme poskytli některé odkazy na turistická střediska, organizace a programy, které podporují trvale udržitelný cestovní ruch.

http://www.ecologicalstate.com/

http://www.ecotourism.org/

Internetový magazín Žena v autě vydává vydavatelství Srdce Evropy s.r.o., Bořivojova 17, Praha 3, Tel. : +420 222 726 364 | Napište nám | Redakce | Cookies | Ochrana osobních údajů © 2018